MOŽNOSTI FINANCOVÁNÍ


Dešťovka …ani kapku nazmar!

Nejaktuálnější informace naleznete ZDE.

Nový dotační program Ministerstva životního prostředí, který je jednou ze součástí strategie v boji proti suchu. Dotace z programu mohou čerpat vlastníci i stavebníci všech obytných domů, s výjimkou domů rekreačních. Podporovány jsou tři typy projektů: zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku a využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody. Více informací naleznete přímo na stránkách dotacedestovka.eu.

Informace čerpány ZDE.


 

Nadační fond Zelený poklad

Nejaktuálnější informace naleznete ZDE.

Nadační fond Zelený poklad vyhlásil nový grantový program „Ani kapka nazmar“. Podporuje přípravu a realizaci výchovných a vzdělávacích projektů, které se zabývají problematikou hospodaření s dešťovou vodou v lokálním i širším měřítku. Žádoucí jsou prakticky zaměřené projekty, které využijí některé techniky hospodaření s dešťovou vodou nebo jejich kombinaci (zelená střecha, vertikální zahrada, jímání srážkové vody a její využití k závlaze, zasakování či jako užitkové) a které budou propojeny s ekovýchovnou aktivitou.

Všechny podrobnosti se dozvíte na stránkách Zeleného pokladu ZDE.

O granty ve výši od 20 000 Kč do  300 000 Kč mohou žádat školy, spolky a další organizace působící v Plzni. Termíny uzávěrek v letošním roce jsou do 5.5 a 31.10. 2020

 

Informace čerpány ZDE.


 

Fond životního prostředí města Plzně

Nejaktuálnější informace naleznete ZDE.

Zde je možné žádat o prostředky na projekty v oblasti životního prostředí v relativně širokém záběru. Společné ale mají to, aby jejich výsledkem byly přínosy pro město Plzeň a jeho obyvatele. Projekty uplatňující principy hospodaření se srážkovými vodami a zeleno-modré infrastruktury jsou vítány. Podrobné informace včetně na co, kdo a jak je možné žádat naleznete ZDE.

Informace čerpány ZDE.


 

Nová zelená úsporám – zelené střechy

Nejaktuálnější informace naleznete ZDE.

V rámci dotačního programu „Nová zelená úsporám“ je možné vedle stávající dotační nabídky pro rodinné a bytové domy také žádat o dotace na zelené střechy, na které je poskytována podpora ve výši až 500 Kč/m2 její půdorysné plochy. Podporu je možné získat v kategoriích: 

Rodinné domy – zateplení

Rodinné domy – výstavba

Rodinné domy – nákup 

Bytové domy – zateplení a zdroje

Bytové domy – výstavba

„V době, kdy řešíme dopady klimatické změny, je pro mě podpora budování zelených střech jedním z důležitých opatření. Zelené střechy přispívají k úspoře energie na vytápění a chlazení, a to zejména v období větších výkyvů venkovních teplot, mají příznivý vliv na přirozený koloběh vody, zlepšují mikroklima a omezují prašnost. Kromě termoregulačních schopností dokáží zelené střechy oživit okolní zástavbu, unikátním způsobem tak propojují moderní architekturu s principy udržitelnosti", citace ministr ŽP Brabec.

Informace čerpány ZDE.


 

Velká Dešťovka - OPŽP, 144. výzva

Nejaktuálnější informace naleznete ZDE.
 
Velká Dešťovka se vrací. Podle posledních odhadů meteorologů bude i rok 2020 patřit k suchým letům, které posledních pět let sužují ČR. Důvodem ke skepsi je letošní mírná zima se skoupou sněhovou nadílkou. Ministerstvo životního prostředí proto opět finančně pomáhá, aby zmírnilo dopady sucha a pomohlo obcím a městům lépe se adaptovat na změny klimatu. Z Operačního programu Životní prostředí nyní uvolňuje jednu miliardu korun na opatření, která v urbanizovaných částech měst a obcí zefektivní vsakování dešťových srážek a podpoří jejich zachytávání pro další využití.
 
Prioritní osa 1: Zlepšování kvality vod a snižování rizika povodní
 
Specifický cíl: 1.3 – Zajistit povodňovou ochranu intravilánu a hospodaření se srážkovými vodami

Cílem je omezit riziko nepříznivých účinků spojených s povodněmi, zejména na lidské zdraví a na život, životní prostředí, kulturní dědictví, hospodářskou činnost a infrastrukturu.

 
Typy podporovaných projektů a aktivit:
 
  1. Podporovaná aktivita 1.3.1: Zprůtočnění nebo zvýšení retenčního potenciálu koryt vodních toků a přilehlých niv, zlepšení přirozených rozlivů - Více informací ZDE.

  2. Podporovaná aktivita 1.3.2: Hospodaření se srážkovými vodami v intravilánu a jejich další využití namísto jejich urychleného odvádění kanalizací do toků

    Typy podporovaných projektů:

    • povrchová vsakovací a retenční zařízení doplněná zelení (plošný vsak, průleh, průleh s rýhou, vsakovací nádrž),
    • dešťové zahrady (kombinace modré a zelené infrastruktury),
    • podzemní vsakovací zařízení s retenčním prostorem vyplněným štěrkem nebo prefabrikáty,
    • povrchové či podzemní retenční prostory s regulací odtoku do povrchových vod nebo kanalizace (suché retenční nádrže, retenční nádrže se zásobním prostorem, podzemní retenční nádrže, umělé mokřady),
    • akumulační podzemní nádrže na zachytávání srážkových vod a jejich opětovné využití (např. na zálivku či splachování WC),
    • výměna nepropustných zpevněných povrchů za propustné zpevněné a propustné povrchy se součinitelem odtoku každého z nových povrchů do 0,5 včetně (při součiniteli odtoku původního nepropustného zpevněného povrchu 1,0), při součiniteli odtoku původního nepropustného zpevněného povrchu nižšího než 1,0 musí být rozdíl součinitelů odtoku větší nebo roven 0,5,
    • budování propustných zpevněných povrchů se součinitelem odtoku každého z povrchů do 0,5 včetně,
    • výstavba střech s akumulační schopností (vegetační, retenční) se součinitelem odtoku do 0,7 včetně,
    • přestavby konstrukcí střech s okamžitým odtokem srážkové vody (keramické, plechové atd.) na povrchy s akumulační schopností (vegetační, retenční) se součinitelem odtoku do 0,7 včetně.


  3. Podporovaná aktivita 1.3.3: Obnovení, výstavba a rekonstrukce, případně modernizace vodních děl sloužící povodňové ochraně - Více informací ZDE.

 

Informace pro žadatele a příjemce podpory

Částka, kterou lze z evropských fondů na projekty nad 200 tisíc korun získat, dosahuje až 85 procent z celkových výdajů. U projektů na zvýšení retenční kapacity řek a potoků a zlepšení přirozených rozlivů či například vybudování povodňového parku je spoluúčast žadatelů ještě nižší, dotace jim uhradí dokonce až 95 procent celkových způsobilých výdajů projektu.

Své projekty mohou obce a města podávat do výzvy s číslem 144. Jedná se o výzvu nesoutěžní, dotaci tedy získají do vyčerpání alokace všechny projekty, které splní podmínky pro získání podpory. Přestože příjem žádostí běží od 3. února až do 11. ledna 2021, došlé projekty budou vyhodnocovány a schvalovány průběžně.

Úplná Pravidla pro žadatele a příjemce podpory z OPŽP 2014-2020 naleznete ZDE.

Informace čerpány ZDE.


Výsadba stromu na veřejných prostranstvích

Nejaktuálnější informace naleznete ZDE.

Ministerstvo životního prostředí spouští zcela nový dotační program na podporu komunitní výsadby listnatých stromů na veřejných prostranstvích. Získat dotaci až 250 tisíc korun, zasadit stromy a zapojit se do celonárodní iniciativy #sazimebudoucnost může prakticky každý. Příspěvek je určen k úhradě sazenic, potřebného materiálu i následné péče o stromy. 

Na co můžete dotaci získat:

Výsadba stanovištně vhodných druhů listnatých stromů

Kdo může žádat:

Všechny subjekty s prokazatelným vztahem k místu realizace projektu, s výjimkou politických stran a hnutí.

Výše příspěvku:

20 000 – 250 000 Kč

Maximální míra podpory – 100 % ze způsobilých výdajů.

Zahájení příjmu žádostí: 14. 10. 2019.
Ukončení příjmu žádostí: 31. 8. 2020 nebo vyčerpání alokace.

Podívejte se CO DOKÁŽE STROM.

 Informace čerpány ZDE.

 

O dalších možnostech financování Vás budeme informovat.

 

 
Projekt „Hospodaření se srážkovými vodami na území města Plzně – motivační kampaň 2016 / 2017 / 2018“ je podpořen z Fondu životního prostředí města Plzně.

 

 

[Přeskočit navigaci]

AKTUALITY

Pasivní a soběstačné domy Plzeň - Building day 11. 4. 2024

09.03.2024

Zajímá vás pasivní dům, technologie, inovace a soběstačnost ve stavebnictví? Pak vás srdečně zveme na Building Day, akci plnou přednášek a inspirace.

více info »

STŘECHY PLZEŇSKÝCH ŠKOL A ŠKOLEK SE MOHOU ZAZELENAT.

15.06.2022

Plzeň pomůže se statickým posudkem, projektem i samotnou realizací. Zelené střechy každým rokem nabývají na významu. Nejsou jen zpestřením, ale mnohdy i jedinou cestou, jak např. zmírnit přehřívání tříd nad vstupní halou školy. Zlepšují...

více info »

EXKURZE: Zeleno-modrá infrastruktura - Lochotínský park

19.09.2022

Jako doplnění nedávné konference "ZELENO-MODRÁ INFRASTRUKTURA: Souvislosti – Inspirace – Zkušenosti" jsme pro Vás připravili ještě jednu exkurzi, a to ke dvěma opatřením, o kterých byla na konferenci řeč. Jedná se o tůně na srážkovou vodu v...

více info »

ENVIC je sehraný tým zkušených lidí, který přináší inspiraci ke zlepšování kvality života. Poradíme, jak úsporně bydlet, dobře jíst a vařit, zahradničit ve městě, pečovat o krajinu a veřejný prostor a jak získat dotace. Pořádáme Plzeňské farmářské trhy, exkurze a semináře pro veřejnost i odborníky. Pomáháme profesně růst v oblastech gastronomie, zemědělství, stavebnictví a veřejné správy.

© 2013  ENVIC, o.s. / Prešovská 8, 301 00 Plzeň / telefon: 377 220 323
e-mail: ic.plzen@envic.cz / www.envic-sdruzeni.cz

Design: Hanja.eu / Web system: ANTstudio.cz