Příklady zeleno-modré infrastruktury v Plzni

Drtivou plochu měst dnes tvoří nepropustné plochy – střechy, komunikace, parkoviště, různé haly a překladiště… Podobně je tomu i v Plzni. Extrémně horkých dnů přibývá a takováto skladba povrchů vedro a sucho násobí. Povrchy se rozpalují a sálají ještě dlouho do noci. Město se dál přehřívá. Tato dlouhá období pak střídají krátké ale extrémně intenzivní přívalové deště, kdy všechna voda bez užitku anebo i se škodami (na infrastruktuře, majetku, znečištěním toků kam je odlehčena z jednotné kanalizace) odtéká z města pryč.  A město se přehřívá dál. Vzduch je horký, suchý a tak i prašný. Špatně se v něm dýchá, žije. Pocitová teplota je pak mnohem vyšší než ta hlášená v předpovědích počasích. Za takových dnů srdečních příhod a dalších zdravotních komplikací přibývá, výkonnost, včetně té ekonomické klesá, náklady rostou.

Město Plzně s naším zapojením ve spolupráci a za podpory Komise životního prostředí Rady města Plzně hledá možnosti uplatnění tzv. zeleno-modré infrastruktury. Tedy kombinované užití zeleně a vody – zejména té srážkové, tak, aby neodcházela do kanalizace, ale aby jí městská zeleň mohla čerpat, odpařovat a tak ve svém okolí zvlhčovat vzduch, tedy současně i snižovat teplotu a prašnost. Zeleň, která má dostatek vláhy, je totiž tou nejúčinnější a nejkrásnější městskou klimatizací.

Do systému zeleno-modré infrastruktury můžeme zařadit např. zelené střechy a fasády, různé tůňky a jezírka na srážkovou vodu, vsakovací průlehy a další opatření. Zlepšit mikroklima měst ale pomůže každá dobře zvolená, vysazená a opečovávaná zeleň i různorodé vodní prvky.

Na odkazech níže se můžete podívat na vybrané plzeňské příklady, které lze do systému zeleno-modré infrastruktury zařadit. Kompletní galerii i z jiných měst včetně Bavorska a Slovenska naleznete ZDE.

Zeleno-modré infrastruktuře máme věnovaný speciální oddíl našich stránek ZDE, podívejte se. Téma je to více než aktuální.

 

Dešťové tůně v Lochotínském parku

Onkologická a radioterapeutická klinika FN Plzeň

Plzeň – Mlýnská Strouha

Zelená střecha parkovacího domu - FN Plzeň

54. MŠ Plzeň – Doubravka

Kvetoucí střecha s bartolomějskou siluetou

Střecha plná života - MŠ Lhota

 

Článek byl zpracován v rámci projektu „Plzeň – město, které se zelená“ který byl podpořen z Grantového programu Plzeňského Prazdroje.

 č.
 č.
 č.

[Přeskočit navigaci]

AKTUALITY

Pasivní a soběstačné domy Plzeň - Building day 11. 4. 2024

09.03.2024

Zajímá vás pasivní dům, technologie, inovace a soběstačnost ve stavebnictví? Pak vás srdečně zveme na Building Day, akci plnou přednášek a inspirace.

více info »

STŘECHY PLZEŇSKÝCH ŠKOL A ŠKOLEK SE MOHOU ZAZELENAT.

15.06.2022

Plzeň pomůže se statickým posudkem, projektem i samotnou realizací. Zelené střechy každým rokem nabývají na významu. Nejsou jen zpestřením, ale mnohdy i jedinou cestou, jak např. zmírnit přehřívání tříd nad vstupní halou školy. Zlepšují...

více info »

EXKURZE: Zeleno-modrá infrastruktura - Lochotínský park

19.09.2022

Jako doplnění nedávné konference "ZELENO-MODRÁ INFRASTRUKTURA: Souvislosti – Inspirace – Zkušenosti" jsme pro Vás připravili ještě jednu exkurzi, a to ke dvěma opatřením, o kterých byla na konferenci řeč. Jedná se o tůně na srážkovou vodu v...

více info »

ENVIC je sehraný tým zkušených lidí, který přináší inspiraci ke zlepšování kvality života. Poradíme, jak úsporně bydlet, dobře jíst a vařit, zahradničit ve městě, pečovat o krajinu a veřejný prostor a jak získat dotace. Pořádáme Plzeňské farmářské trhy, exkurze a semináře pro veřejnost i odborníky. Pomáháme profesně růst v oblastech gastronomie, zemědělství, stavebnictví a veřejné správy.

© 2013  ENVIC, o.s. / Prešovská 8, 301 00 Plzeň / telefon: 377 220 323
e-mail: ic.plzen@envic.cz / www.envic-sdruzeni.cz

Design: Hanja.eu / Web system: ANTstudio.cz