OHLÉDNUTÍ ZA KURZEM „ZELEŇ V SÍDLECH A VE VOLNÉ KRAJINĚ“ 2014

Zeleň v sídlech a ve volné krajině. To je název právě proběhlého kurzu ze vzdělávacího programu „Krajina a veřejný prostor“, který pro Vás připravilo občanské sdružení ENVIC. V šesti dnech jsme se zaměřili téměř na vše, co se sídelní i krajinnou zelení souvisí. Profesní účast byla pestrá – zastupitelé obcí, referenti městských úřadů, architekt, manažerka mikroregionu, člen občanského sdružení… A co všechno jsme pro účastníky připravili?

 

Zeleň v sídlech

1. den – Význam a přínosy sídelní zeleně, Správa veřejné zeleně, Principy zajištění realizace péče a údržby zeleně

 V prvním dni jsme se věnovali významu sídelní zeleně a jejím přínosům, na které se mnohdy zapomíná a je dobré mít o nich ucelené povědomí pro případ potřeby argumentace. V další části jsme si s Lucií Nižaradzeovou ze Správy veřejného statku města Plzně povídali o tom, jak nejlépe a efektivně zajistit správu veřejné zeleně a jak nechat realizovat její údržbu. Došlo i na diskuzi k zadávání zakázek a řešení problémů s nejnižší nabídkovou cenou.

Přednášející: Václav Čubr, Dis. – ENVIC, o.s., Ing. Lucie Nižaradzeová - SVSMP

 

2. den – Složky sídelní zeleně

V druhém dni jsme se věnovali jednotlivým složkám zeleně a to zejména stromům, u kterých velmi závisí na kvalitním výběru druhu, jedince a stanoviště, aby strom byl přínosem a nikoli přítěží. Dále jsme se věnovali i keřům, o kterých zasvěceně  s účastníky diskutoval Tomáš Krubner. Na závěr dne jsme se pak vydali do ulic a parků města Plzně a doposud probrané věci si ukázali na živo. Prostor byl i na otázky nad konkrétními příklady v terénu.

Přednášející: Václav Čubr, Dis. – ENVIC, o.s., Tomáš Krubner, DiS.

 

3. den – Specifické využití zeleně, Veřejná prostranství se zelení, Komunitní plánování

V posledním dni bloku věnovaného zejména sídlení zeleni jsme doprobrali složky sídelní zeleně, zejména trávníky a problémy, které mohou správce potkat při jejich špatném založení a péči o ně. Dále jsme se věnovali specifickému využití zeleně, zvláště mobilní zeleni a ozeleněným fasádám. Získané znalosti jsme pak uplatnili v bloku, který byl věnován zásadám tvorby veřejných prostranství se zelení, zejména návsím, náměstím, dětským hřištím a sportovně-relaxačním zónám. Krásnou tečku za první polovinou kurzu pak udělala Daniela Vítovská z Lednické fakulty, a to s workshopem ke komunitnímu plánování. Zkusili jsme si nakreslit mentální mapu místa, kde žijeme, diskutovali spolu a na závěr si ukázali několik zrealizovaných projektů se zapojením veřejnosti, které nejednoho účastníka dojaly.

Přednášející: Václav Čubr, Dis. – ENVIC, o.s., Ing. Daniela Vítovská – ZF Lednice

 

Zeleň ve volné krajině

4. den – Krajinná zeleň v ČR, Zeleň s důrazem na estetické funkce, Zeleň s důrazem na technické funkce

Na začátku dalšího týdne kurzu jsme si nejdříve povídali o naší krajině, jak lze krajinu vnímat a chápat, jak ji prezentovat a jaké přínosy nám krajina v dobrém stavu může přinášet. Převážnou část dne jsme se pak věnovali estetickému a technickému významu krajinné zeleně, a to zejména silničním stromořadím. U alejí jsme rozebírali jejich přínosy i možná negativa, péči o ně i jejich obnovu. Rovněž jsme si povídali i o památných stromech a další krajinářsky funkčně i esteticky hodnotné zeleni.

Přednášející: Václav Čubr, Dis. – ENVIC, o.s.,

 

5. den – Odborná exkurze Vimpersko a Chlumany

Předposlední den jsme zavítali do Jižních Čech. Již cesta do prvního zastavení byla zajímavá, neboť bylo možné sledovat právě probíhající rozsáhlou údržbu zeleně podél komunikací a její kvalitu hodnotit na základě v kurzu získaných znalostí. První zastávkou byly Sudslavice, kde u bývalého mlýna na říčce Volyňce roste jeden z nejmohutnějších památných stromů u nás – Sudslavická lípa se stářím 600 let a obvodem kmene téměř 12 metrů. V nedalekém Vimperku jsme byli hned a to už se nám věnoval pan Josef Kotál, vedoucí odboru životního prostředí města Vimperk. Provedl nás místním arboretem, které se otevírá veřejnosti jako klidová zóna i sousedícím parkovým areálem bývalého letního kina, které je naopak určeno pro aktivní vyžití, zejména dětí mateřských školek a prvních stupňů základních škol. Poté jsme se přesunuli k Aleji absolventů, která se prodlužuje každým rokem, kdy žáci devátých tříd zasadí svůj strom. Prvotním impulsem pro založení této tradice byla snaha osvětlit význam a váhu veřejné zeleně a předejít jejímu ničení  vandalismem.

Na závěr dne jsme se přesunuli do obce Chlumany za paní starostkou Ivanou Vlkovou. Prohlédli jsme si unikátní obecní produkční květinovou a bylinkovou zahradu, která přináší obci pracovní místa, zisk, turistický ruch a v tom všem krásu „babičkovských zahrádek“. Prohlédli jsme si i nově budovanou sportovně-relaxační zónu u soustavy rybníků, kde brzy vyroste i zbrusu nová dřevostavba jako zázemí tomuto areálu.

Přednášející: Ing. Josef Kotál – OŽP MÚ Vimperk, Ivana Vlková – starostka obce Chlumany, Václav Čubr, DiS. – ENVIC, o.s.

 

6. den – Zeleň a ÚSES, Pozemkové úpravy, Možnosti financování

Na úplný závěr, poslední den kurzu, nám Pavlína Valentová z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně pověděla o principech a užití ÚSES – územního systému ekologické stability, jak a proč jej budovat a jej lze mnohostranně využít v sídlech. Hned posléze si vzala slovo kolegyně Barbora Salátová a jako úředně oprávněná projektantka pozemkových úprav se věnovala právě této problematice. S účastníky byly diskutovány zásady vstupu do pozemkových úprav, i jaké nepříjemnosti mohou nastat. Odpolední blok zahájila kolegyně Alena Lehmannová, specialista na dotační poradenství pro obce a pověděla nám, jaké jsou mnohdy netušené možnosti financování sadových a krajinných úprav a zásady, s jakými do takovýchto projektů vstupovat. Na závěr dne a tak i celého kurzu jsme si vše shrnuli a proběhla závěrečná přátelská diskuze.   

Přednášející: Ing. Pavlína Valentová – ÚKRMP, Mgr. Barbora Salátová – projektantka PÚ, Mgr. Alena Lehmannová – ENVIC, o.s., Václav Čubr, DiS. – ENVIC, o.s.

 

Kurzem „Zeleň v sídlech a ve volné krajině“ prováděli lidé se znalostmi ověřenými praxí a nebáli se tak nad tématy, které účastníky zajímaly, diskutovat. Stejně tak účastníci kurzu oceňovali prostor pro diskuzi mezi sebou a možnost nahlížet do vybraných publikací z naší odborné knihovny. Probíraná témata byla doprovázená projekcí stovek fotografií reálných příkladů, videi, mapami, plány a projekty a dalšími praktickými ukázkami. Součástí kurzu bylo i získání obsáhlé a praktické pro kurz speciálně vytvořené publikace, která účastníkům pomůže získané znalosti aplikovat ve svých profesích.

První realizací kurzu „Zeleň v sídlech a ve volné krajině“ ale nic nekončí. Již nyní pro Vás připravujeme jeho aktualizované opakování. Máte-li o kurz zájem anebo chcete získat více informací, neváhejte se na nás obrátit zde.

 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.

[Přeskočit navigaci]

AKTUALITY

Pasivní a soběstačné domy Plzeň - Building day 11. 4. 2024

09.03.2024

Zajímá vás pasivní dům, technologie, inovace a soběstačnost ve stavebnictví? Pak vás srdečně zveme na Building Day, akci plnou přednášek a inspirace.

více info »

STŘECHY PLZEŇSKÝCH ŠKOL A ŠKOLEK SE MOHOU ZAZELENAT.

15.06.2022

Plzeň pomůže se statickým posudkem, projektem i samotnou realizací. Zelené střechy každým rokem nabývají na významu. Nejsou jen zpestřením, ale mnohdy i jedinou cestou, jak např. zmírnit přehřívání tříd nad vstupní halou školy. Zlepšují...

více info »

EXKURZE: Zeleno-modrá infrastruktura - Lochotínský park

19.09.2022

Jako doplnění nedávné konference "ZELENO-MODRÁ INFRASTRUKTURA: Souvislosti – Inspirace – Zkušenosti" jsme pro Vás připravili ještě jednu exkurzi, a to ke dvěma opatřením, o kterých byla na konferenci řeč. Jedná se o tůně na srážkovou vodu v...

více info »

ENVIC je sehraný tým zkušených lidí, který přináší inspiraci ke zlepšování kvality života. Poradíme, jak úsporně bydlet, dobře jíst a vařit, zahradničit ve městě, pečovat o krajinu a veřejný prostor a jak získat dotace. Pořádáme Plzeňské farmářské trhy, exkurze a semináře pro veřejnost i odborníky. Pomáháme profesně růst v oblastech gastronomie, zemědělství, stavebnictví a veřejné správy.

© 2013  ENVIC, o.s. / Prešovská 8, 301 00 Plzeň / telefon: 377 220 323
e-mail: ic.plzen@envic.cz / www.envic-sdruzeni.cz

Design: Hanja.eu / Web system: ANTstudio.cz