Přehled dotací na zateplení a výměnu kotlů

Energetické úspory stále patří mezi dotované priority. Svědčí o tom množství dotačních programů určených na snížení spotřeby energie domů a s tím souvisejícího znečištění ovzduší. Žadatelům takový zájem úředníků může komplikovat život, protože každý z programů má pak ve skutečnosti jiné podmínky, jiné možnosti a je určen pro jiný typ projektů. Složitá vstupní situace pak někoho může od realizace projektu dokonce i odradit.

Rozhodli jsme se zkusit nabídnout pomoc pro zájemce o dotace na rekonstrukce rodinných, bytových domů i veřejných budov, spojené se zateplením, pořízením tepelného čerpadla nebo termického solárního systému a/nebo výměnu kotlů a zveřejnit přehled, na co jde v následujících letech získat peníze, a jak.

Základními kritérii pro určení, kam se obrátit, jsou

  • co chceme udělat, zda zateplit dům nebo jeho část, využít některý typ obnovitelné energie (tepelné čerpadlo, termické solární systémy) pro vytápění či ohřev vody, či jen koupit moderní kotel. Pokud nemáte jasno, jak optimálně energii u vás doma uspořit, můžete kontaktovat našeho energetického specialistu a domluvit konzultaci či zpracování odborného posouzení pro vaši nemovitost.

Rodinné domy

Pokud jste fyzická osoba a máte v domě starý kotel na tuhá paliva (zejm. uhlí) na ruční přikládání a přejete si jeho modernizaci nebo přejít na jiný zdroj vytápění (tepelné čerpadlo, biomasa) – je pro vás určena „kotlíková dotace" administrovaná krajskými úřady a hrazená z peněz EU. Dotace je ve výši 70-85% , do maximální výše 150 tis. Kč.

Program Kotlíkových dotací současně motivuje k energetickým úsporám, žádat mohou buď majitelé domů splňující třídu energetické náročnosti C (dokládá se průkazem) nebo ti, kteří současně podají žádost na zateplení do Nové zelené úsporám. Pokud žadatel nesplňuje ani jednu podmínku, musí současně s výměnou kotle v rámci dotace provést mikroenergetické opatření (např. výměnu dveří, zateplení podlah nebo střechy), které bude dotováno v rámci programu do výše 20 tisíc Kč. V této fázi budete potřebovat posouzení energetického specialisty, který může zpracovat energetický průkaz budovy, doporučí rozsah opatření do zelené úsporám nebo vybere nejvhodnější mikroopatření.

Plzeňský kraj pořádá aktuálně cyklus přednášek pro veřejnost k tomuto programu, termín pro podání žádostí je třeba sledovat na stránkách kraje.

Pokud si přejete zateplovat dům a/nebo měnit zdroj tepla nebo ohřevu teplé vody a nespadáte pod kotlíkovou dotaci, pak je pro vás určen program Nová zelená úsporám administrovaný Státním fondem životního prostředí. V tomto programu mohou kromě fyzických osob žádat i právnické osoby, ty mohou i měnit původní kotel na tuhá paliva. Žádosti je možné podávat nepřetržitě do roku 2021 nebo vyčerpání prostředků. Výše dotace je maximálně 50 %, reálně však většinou menší. Doporučujeme se obracet na konzultační centrum programu či navštívit jednu z avizovaných přednášek pro zájemce. V rámci tohoto programu je možné:

  • zateplit obálku budovy - výměnou oken a dveří, zateplením obvodových stěn, střechy, stropu, podlahy
  • postavit nový rodinný dům s velmi nízkou energetickou náročností
  • vyměnit neekologický zdroj tepla za efektivní ekologicky šetrný zdroj (například kotel na biomasu, tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel) nebo napojení na soustavu zásobování teplem s vyšším než 50% podílem OZE
  • vyměnit elektrické vytápění za systém s tepelným čerpadlem
  • instalovat solární termické a fotovoltaické systémy
  • instalovat systémy nuceného větrání se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduch

Hlavní přílohou pro předloženou žádost je opět kromě projektové dokumentace energetické posouzení budovy, které vám musí zpracovat energetický specialista.

Rodinný dům je stavba pro bydlení, ve které dle § 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů, více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomuto účelu určena a užívána, v níž jsou nejvýše tři samostatné byty a má nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví. Za rodinný dům jsou pro účely programu Nová zelená úsporám považovány též stávající stavby pro bydlení, v nichž jsou nejvýše tři samostatné byty a obytná část zemědělské usedlosti (statku), která splňuje definici pro byt. Za rodinný dům se pro potřeby Programu nepovažují rodinné domy či jiné budovy, které jsou z poloviny nebo větší části podlahové plochy užívány v rozporu s účelem „trvalého rodinného bydlení“ (hotely, penziony, kanceláře, budovy pro rodinnou rekreaci apod.). Pro účely Programu je za podlahovou plochu považována celková vnitřní podlahová plocha všech podlaží budovy vymezená vnitřním lícem konstrukcí tvořících obálku budovy.)

 

Bytové domy

Bytovými domy se uvažují domy od 4 bytových jednotek (ty menší spadají do kategorie rodinný dům). Na energeticky úsporná opatření mohou žádat jejich vlastníci, tedy fyzické i právnické osoby, vč. družstev, SVJ apod.

Bytové domy v Praze spadají do Nové zelené úsporám, protože na ně není možné uplatnit evropské dotace. Ve zbytku republiky mimo Prahu spadají pod opatření 2.5 Snížení energetické náročnosti v sektoru bydlení v rámciIntegrovaného regionálního operačního programu (IROP).

V tomto programu budou žádosti o podporu komplikovanější, už z hlediska výše nákladů na přípravu i realizace projektu, určení výše dotace, nutnosti výběrových řízení, složitějších podmínek apod. Zpracování žádostí a poradenství při přípravě a realizaci projektu můžete kompletně zadat přímo u nás. Podávání žádostí je předpokládáno v průběhu roku 2016, je tedy nejvyšší čas zahájit přípravu projektu a můžete kontaktovat energetického specialistu, který by vám pomohl určit nejefektivnější postup pro úsporu energie.

V rámci tohoto programu bude zřejmě podporováno:

  • Snižování spotřeby energie zlepšením tepelných vlastností budov - projekty se zaměřují na jednu nebo několik aktivit: zateplení obvodového pláště, stěnových, střešních, stropních a podlahových konstrukcí, výměna a rekonstrukce oken a dveří; pasivní vytápění a chlazení, stínění a instalace systémů řízeného větrání s rekuperací odpadního vzduchu.
  • Zařízení pro vytápění nebo přípravu teplé vody - výsledkem projektu je nový zdroj pro vytápění bytového domu, využívající místo pevných nebo kapalných fosilních paliv efektivní, ekologicky šetrné zdroje. V objektech, napojených na centrální zdroje vytápění se provádí komplexní zateplení budovy, výměna předávací stanice, vyregulování nebo modernizace celé soustavy vytápění objektu; lze vyměnit zdroje tepla bytového domu pro přípravu teplé vody, využívajícího pevná nebo kapalná fosilní paliva, za efektivní, ekologicky šetrné zdroje. 
  • Přechod na šetrné, ekologické zdroje - pořízení účinných a nízkoemisních kotlů na biomasu, účinných tepelných čerpadel či kondenzačních kotlů na zemní plyn nebo zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, využívajících obnovitelné zdroje nebo zemní plyn a kryjících primárně energetické potřeby budov, ve kterých jsou umístěné; výměna rozvodů tepla a vody a instalace systémů měření a regulace otopné soustavy. 

 

Veřejné budovy

O energeticky úsporné renovace a/nebo výměnu zdrojů tepla na fosilní paliva nebo elektřinu u budov plnící veřejný zájem, žadatelé mohou žádat o dotaci v rámci Operačního programu Životní prostředí. Tam jsou periodicky vypisovány výzvy a žádosti se hodnotí najednou po ukončení příjmu žádostí dané výzvy. Aktuálně je možné podat žádost do 15.4. 2016 v rámci 19. výzvy, podporovány jsou celkové nebo dílčí energeticky úsporné renovace. Podpora je ve výši 40% způsobilých výdajů, na zbytek nákladů je možné požádat o půjčku ze souvisejícího programu. V této oblasti máme bohaté zkušenosti, neváhejte se na nás obrátit.

[Přeskočit navigaci]

AKTUALITY

Pasivní a soběstačné domy Plzeň - Building day 11. 4. 2024

09.03.2024

Zajímá vás pasivní dům, technologie, inovace a soběstačnost ve stavebnictví? Pak vás srdečně zveme na Building Day, akci plnou přednášek a inspirace.

více info »

STŘECHY PLZEŇSKÝCH ŠKOL A ŠKOLEK SE MOHOU ZAZELENAT.

15.06.2022

Plzeň pomůže se statickým posudkem, projektem i samotnou realizací. Zelené střechy každým rokem nabývají na významu. Nejsou jen zpestřením, ale mnohdy i jedinou cestou, jak např. zmírnit přehřívání tříd nad vstupní halou školy. Zlepšují...

více info »

EXKURZE: Zeleno-modrá infrastruktura - Lochotínský park

19.09.2022

Jako doplnění nedávné konference "ZELENO-MODRÁ INFRASTRUKTURA: Souvislosti – Inspirace – Zkušenosti" jsme pro Vás připravili ještě jednu exkurzi, a to ke dvěma opatřením, o kterých byla na konferenci řeč. Jedná se o tůně na srážkovou vodu v...

více info »

ENVIC je sehraný tým zkušených lidí, který přináší inspiraci ke zlepšování kvality života. Poradíme, jak úsporně bydlet, dobře jíst a vařit, zahradničit ve městě, pečovat o krajinu a veřejný prostor a jak získat dotace. Pořádáme Plzeňské farmářské trhy, exkurze a semináře pro veřejnost i odborníky. Pomáháme profesně růst v oblastech gastronomie, zemědělství, stavebnictví a veřejné správy.

© 2013  ENVIC, o.s. / Prešovská 8, 301 00 Plzeň / telefon: 377 220 323
e-mail: ic.plzen@envic.cz / www.envic-sdruzeni.cz

Design: Hanja.eu / Web system: ANTstudio.cz