Fajnové jídlo...

Kvalita potravin je stále častěji skloňovaným tématem. Doba, kdy jsme s nadšením mířili do obchodních center je pryč. V současnosti stále větší část české veřejnosti upřednostňuje kvalitní potraviny s dohledatelným původem. Bohužel nacházíme na pultech obchodů zahraniční zboží (které lze vyrobit v tuzemsku), bez "tváře", chuti i vůně. Podobné to je u levnějších výrobků českého původu. Chléb a pečivo vyráběné z průmyslových směsí, maso napumpované vodou, zákusky plné chemikálií, jídlo v restauracích připravené ve spolupráci s "chemiky".

Máme však na výběr. Můžeme si vybírat potraviny kvalitnější, místního nebo tuzemského původu, z ekologického zemědělství, integrované produkce zeleniny a ovoce, nebo se řídit selským rozumem a rozhodovat se s ohledem na roční období, způsob produkce a místo původu. 

Jak takové potraviny poznáme? Pomoci nám mohou specifické certifikáty - bio, systém integrované produkce, místní původ, Fair Trade apod. Každý z nich zaručuje odlišně zaměřené kvalitativní kritéria, ale všechny deklarují vysokou kvalitu označených produktů. Navíc snadno dohledáte jejich původ, jsou pod trvalou a nezávislou kontrolou.

Zamýšlejte se také nad původem nakupovaných potravin. Proč bychom měli jíst brambory z Egypta? Najděte si ve vašem okolí svého farmáře, od kterého můžete odebírat zboží přímo. Budete vědět odkud jídlo na vašem stolu pochází, jak s ním bylo zacházeno, za jakých podmínek bylo vyrobeno.Zajděte na místní trh (v českých městech se začínají zabydlovat), kde se setkáte s lidmi, kteří pro vás potraviny vyrábí. Další možností je využít systém tzv. bedýnek nebo biobedýnek.

Důležité je také číst složení konkrétních výrobků. Pokud obsahují zbytečné příměsy - stabilizátory, ochucovadla, barviva, nemusíte je kupovat. Jejich kvalita bude nízká a výrobce se snaží zakrýt nevalnou chuť.

Vypadá to, že ani velcí obchodníci nechtějí být pozadu a začínají se na sortiment kvalitnějších potravin zaměřovat. Většina z nich nabízí biopotraviny, snaží se zvýšit podíl tuzemských potravin... Zatím je však jejich postup pomalý. Záleží především na nás (na spotřebitelích) jakým potravinám dáme přednost.

[Přeskočit navigaci]

AKTUALITY

KOMENTOVANÁ vycházka „Voda (nejen) v plzeňské krajině od historie po současnost“

24.04.2019

V rámci festivalu OZVĚNY EKOFILMU se můžete vydat na tematickou procházku „Voda (nejen) v plzeňské krajině od historie po současnost“ neboť tématem letošního ročníku je právě voda v krajině. Oficiální zdroj informací ZDE.   Kdy:...

více info »

KONFERECE RYCHLOST S TICHOSTÍ

24.04.2019

Rádi bychom Vás pozvali na mezinárodní konferenci "RYCHLOST S TICHOSTÍ" kterou s tematickým environmentálním přesahem pořádá plzeňská společnost BRENS. 2. května 219, Plzeň, Měšťanská beseda   Letošní program konference nejenže...

více info »

VELIKONOČNÍ DÍLNY v Pivovarském muzeu

03.04.2019

13. dubna 2019 | 10 – 15 hod. Pivovarské muzeum v ­Plzni, Veleslavínova 6 Zajděte na naše třetí letošní farmářské trhy a pak si něco pěkného vyrobit. Naučíte se uplést tradiční českou pomlázku z osmi proutků i ozdobným držátkem a vyrobíte si i...

více info »

ENVIC je sehraný tým zkušených lidí, který přináší inspiraci ke zlepšování kvality života. Poradíme, jak úsporně bydlet, dobře jíst a vařit, zahradničit ve městě, pečovat o krajinu a veřejný prostor a jak získat dotace. Pořádáme Plzeňské farmářské trhy, exkurze a semináře pro veřejnost i odborníky. Pomáháme profesně růst v oblastech gastronomie, zemědělství, stavebnictví a veřejné správy.

© 2013  ENVIC, o.s. / Prešovská 8, 301 00 Plzeň / telefon: 377 220 323
e-mail: ic.plzen@envic.cz / www.envic-sdruzeni.cz

Design: Hanja.eu / Web system: ANTstudio.cz