Bašta pro naše ratolesti...

Vařit pro děti je potíž. Když se snažíte vařit sezónně je to ještě o trošku těžší. Přesto jsme chtěli již 5. seminářem z cyklu Vařte regionálně sezónně a hlavně fajnově ukázat kuchařům, že to jde. 

Vášek Pach je kuchař, který umí výborně vařit i z na první pohled levných surovin. V současnosti šéfuje kuchyni v restauraci Purkmistr v Plzni - Černicích. Vedl i seminář zaměřený na pokrmy určené dětem. Aby to nebylo tak snadné, byly vybrány sezónní, lokální (tuzemské) suroviny. Kuchaři účastníci se workshopu vařili například ragout z vepřové blece z biofarmy Sasov (chovají přeštická prasata v ekologickém zemědělství) s kořenovou zeleninou od českých sedláků, trhaný burger v domácí celozrnné housce z krůtího prsa z farmy Druhaz, doplněný zeleninovými hranolky (mrkev, tuřín, pastiňák) pečenými v troubě a na závěr kuchtíci připravovali kuličky z hovězího masa z farmy Angus s bramborovu kaší s cizrnou nebo těstovinami.

Vašek Pach se jídla snažil doplnit luštěninami, které děti moc rády nemají. Je potřeba dodat, že každé dítě či dospělý musí jeden pokrm nebo surovinu ochutnat alespoň 5krát než ji přijme. Neplatí to 100%, ale u surovin nechutnajících sladce to tak bývá. Vtipné a efektivní je do bramborové kaše rozmačkat cizrnu. Vařili jsme i kečup, a to z rajčat konzervovaných. Bohužel jsme si ho nestihli připravit v sezónně rajčat. Proto jsme raději využili ta konzervovaná, než bychom do housky s burgerem přidali kupovaný. Dost často jsou totiž i kvalitní kečupy plné plísní (vzpomeňte na test kečupů v Dtestu). V dobrých konzervovaných rajčatech, která jsou v celku bez slupky, snadno zjistíte jak na tom jsou. Pokud by byla plesnivá, budou vyřezaná a ne celistvá. Poslední seminář z tohoto cyklu bude zaměřený na molekulární gastronomii opřenou opět o sezónní suroviny. To bude teprve jízda... Ukážeme vám jak se nám to povedlo. 

Projekt byl podpořen Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.  

 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.
 č.

[Přeskočit navigaci]

AKTUALITY

Pasivní a soběstačné domy Plzeň - Building day 11. 4. 2024

09.03.2024

Zajímá vás pasivní dům, technologie, inovace a soběstačnost ve stavebnictví? Pak vás srdečně zveme na Building Day, akci plnou přednášek a inspirace.

více info »

STŘECHY PLZEŇSKÝCH ŠKOL A ŠKOLEK SE MOHOU ZAZELENAT.

15.06.2022

Plzeň pomůže se statickým posudkem, projektem i samotnou realizací. Zelené střechy každým rokem nabývají na významu. Nejsou jen zpestřením, ale mnohdy i jedinou cestou, jak např. zmírnit přehřívání tříd nad vstupní halou školy. Zlepšují...

více info »

EXKURZE: Zeleno-modrá infrastruktura - Lochotínský park

19.09.2022

Jako doplnění nedávné konference "ZELENO-MODRÁ INFRASTRUKTURA: Souvislosti – Inspirace – Zkušenosti" jsme pro Vás připravili ještě jednu exkurzi, a to ke dvěma opatřením, o kterých byla na konferenci řeč. Jedná se o tůně na srážkovou vodu v...

více info »

ENVIC je sehraný tým zkušených lidí, který přináší inspiraci ke zlepšování kvality života. Poradíme, jak úsporně bydlet, dobře jíst a vařit, zahradničit ve městě, pečovat o krajinu a veřejný prostor a jak získat dotace. Pořádáme Plzeňské farmářské trhy, exkurze a semináře pro veřejnost i odborníky. Pomáháme profesně růst v oblastech gastronomie, zemědělství, stavebnictví a veřejné správy.

© 2013  ENVIC, o.s. / Prešovská 8, 301 00 Plzeň / telefon: 377 220 323
e-mail: ic.plzen@envic.cz / www.envic-sdruzeni.cz

Design: Hanja.eu / Web system: ANTstudio.cz